April 3, 2009 - 18:00 AMT
Resolution on US aid to Armenia could be delayed because of financial crisis, Armenian Assembly of America (AAA) Regional Director in RA and NKR, Arpi Vardanyan told a news conference.
"Recently AAA representatives supported the adoption resolution on foreign aid, suggesting allocating $70 million of economic assistance and $5 million of military assistance to Armenia, as well as $10 million of humanitarian aid to NKR. They also called for enhancing restrictions on U.S. assistance to Azerbaijan, in light of continued Azerbaijani government incitement of a military solution of Nagorno Karabagh conflict."
FY 2009 US aid to Armenia comprises $48 million, $3,3 million of military assistance and $8 million of humanitarian aid to NKR