PanARMENIAN.Net - Prime Minister Nikol Pashinyan has said that Azerbaijan has canceled a meeting between Secretary of Armenia's Security Council Armen Grigoryan and Azerbaijani presidential aide Hikmet Hajiyev.
Pashinyan told an online press conference on Monday, June 27 that the meeting was supposed to be held in Brussels.
According to him, Yerevan has also proposed a meeting between the Foreign Ministers but no response has been received from Baku so far. Pashinyan said Azerbaijan's claims that Armenia is allegedly delaying negotiations on a peace treaty are "strange".
Following Pashinyan's remarks, media reports from Azerbaijan cited a diplomatic source as saying that the meeting in Brussels did not take place because there were "real reasons" for that.
"If the Armenian side makes contradictory statements every day, continues to talk about the mechanism of the OSCE Minsk Group co-chairmanship, and makes territorial claims against Azerbaijan, then what is the point of holding meetings?" the source reportedly said.