PanARMENIAN.Net - President Vahagn Khachaturyan will pay a state visit to Bulgaria on Monday, October 17, his office reveals.
After the official welcome ceremony, Khachaturyan will meet the President of Bulgaria Rumen Radev. The tête-á-tête talk of the Presidents of the two countries will be followed by an extended meeting. The Presidents will sum up the results of the meetings with statements for the media.
During the trip, meetings of the Armenian President with Prime Minister of Bulgaria Galab Donev, Mayor of Sofia Yordanka Fandakova, and Mayor of Plovdiv Zdravko Dimitrov are planned. Khachaturyan will deliver a lecture at Sofia University St. Kliment Ohridski.
The President will also have a meeting with the representatives of the Armenian community in Bulgaria.