Marie Yovanovitch: Americans mourn for 1915 victims
PanARMENIAN.Net - Today, Americans together with Armenians across the globe grieve for the victims of 1915 events, U.S. Ambassador to Armenia Marie L. Yovanovitch told a PanARMENIAN.Net reporter.
"I convey the prayer of all Americans. I am with Armenian people on this day and I mourn with them," she said.
Today, on April 24, Armenians throughout the globe mark the 94th anniversary of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire. Mass arrests of the Armenian intellectual, religious, economic and political elite started in Constantinople on that very day in 1915 what resulted in entire annihilation of a whole pleiad of outstanding Armenian cultural workers. Writers, actors, musicians, teachers, doctors, lawyers, journalists, businessmen, political and religious leaders were detained till the end of May 1915 without being incriminated anything. In the course of several weeks some 800 celebrated Armenians were arrested in Constantinople. By the end of summer there had been few of them left alive. During the period of 1915-1923, 1.5 million of Armenians were killed.