May 4, 2023 - 11:56 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan, together with his wife Anna Hakobyan, will leave for the Czech Republic on May 4-5, his office reveals.
During the trip, the Prime Minister will have a meeting with his Czech counterpart Petr Fiala. First, a private conversation between the Prime Ministers will take place, and then negotiations will continue in an expanded format. At the end of the meeting, Pashinyan and Fiala will make statements for the media.
Next, the Prime Minister of Armenia will have meetings with the President of the Czech Republic, Petr Pavel, the Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament, Markéta Pekarová Adamová, and the President of the Senate, Miloš Vystrčil.