Estonia is ready to continue supporting Armenia, Estonian Prime Minister Kristen Michal said at a meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan on the sidelines of the fifth summit of the European Political Community in Budapest.
During the meeting, the possibilities of development of Armenia-Estonia multi-sectoral cooperation were discussed.
Prime Minister Pashinyan thanked the government of Estonia for the support shown to the strengthening of democracy in Armenia, as well as the advancement of institutional reforms.
In response, Kristen Michal noted that Estonia is ready to continue supporting and sharing its accumulated experience and knowledge.
The parties also referred to issues of Armenia-European Union cooperation. The Prime Minister of Estonia reaffirmed his country's support for the development and expansion of Armenia's relations with the EU.