PanARMENIAN.Net - Acba bank and American Express have announced an expansion of their long-standing agreement which grants Acba the license to issue American Express Cards and acquire American Express-accepting merchants. Acba bank has been American Express’ exclusive licensee in Armenia since 2009.
Acba bank issues three American Express Cards in Armenia: the American Express® Gold Card, the American Express® Blue Card, and the American Express® Debit Card. Local American Express® Debit Card Members can earn cashback and local American Express® Blue and Gold Card Members can earn Membership Rewards® points on every spend. Local American Express® Gold Card Members can specifically enjoy access to more than 1400 airport lounges worldwide, comprehensive insurance and assistance as well as a range of exclusive offers (Terms & Conditions apply).
Through this agreement, Acba bank aims to continue increasing the number of locations that accept American Express in Armenia and continuing to service American Express Card Members in the country.
The signing ceremony for the renewal agreement took place at American Express’ headquarters in New York City (United States of America) with Hakob Andreasyan, Chief Executive Officer of Acba bank, and Briana Wilsey, Vice President and General Manager of Global Network Services EMEA at American Express.
American Express is a globally integrated payments company. American Express has 140+ million cards in circulation and more than 89 million merchants accept American Express payments worldwide.
Acba is one of the leading banks in Armenia. Acba bank is regulated by the Central Bank of Armenia (Source: American Express).
Acba bank is one of the leaders of the Armenian banking system, the absolute leader in financing the country's rural sector. After the initial public offering (IPO) in 2021, Acba bank has more than 5,500 shareholders. Thanks to the implementation of the latest digital solutions and the use of new technologies, the bank continuously develops the quantity and quality of the provided financial services. Acba bank is represented in all regions of Armenia, has 65 branches, and is considered one of the largest employers in the financial system and the country.
American Express is a globally integrated payments company, providing customers with access to products, insights and experiences that enrich lives and build business success. Learn more at the company's website and social media pages.