PanARMENIAN.Net - Armenia's Minister of Finance Vahe Hovhannisyan and Japan's Ambassador to Armenia Aoki Yutaka om Thursday, December 26 signed the "Convention between the Republic of Armenia and Japan for the Avoidance of Double Taxation and the Prevention of Fiscal Evasion and Circumvention Concerning Income." This was announced by
According to a report from Armenia's Ministry of Finance, the Convention will create favorable competitive conditions, an attractive investment environment, and a stable tax framework for investors, thereby promoting entrepreneurial activity in both countries.
The signing of the Convention is expected to facilitate the flow of goods, services, capital, technologies, and people between Armenia and Japan, while also enhancing the development of economic relations.