Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, during a meeting with the leadership and experts of the Norwegian Institute of International Affairs in Oslo, presented Armenia’s perspective on the security situation in the South Caucasus, the prospects for establishing stability and peace, as well as the challenges along this path.
As part of Armenia’s foreign policy diversification, the discussion also covered efforts to establish new, strong partnerships and the achievements made in this regard.
Mirzoyan emphasized that one of Armenia’s key foreign policy objectives is to ensure a stable security environment around the country, based on unconditional respect for statehood, sovereignty, and territorial integrity.
The head of Armenia’s foreign ministry also answered other questions of interest to the participants.
Mirzoyan also met with members of the Norwegian Parliament’s (Storting) Standing Committee on Foreign Affairs and Defense, representing different political parties.