AMD 4,632,795 for the DigiCode-2025 competition
PanARMENIAN.Net - The Power of One Dram campaign raised AMD 4,632,795 in January, which was allocated to the DigiCode 2025 youth applied programming competition. Organized by the UATE Armath Engineering Makerspaces educational program, this initiative aims to further inspire young minds to develop fintech projects.
In February, the beneficiary of The Power of One Dram campaign is QaylTech, a company developing innovative mobility solutions. Their new program focuses on creating devices that enable people with disabilities to navigate stairs effortlessly, even in places where the use of ramps cannot solve the problem.
Tatevik Vardevanyan, head of the Communication and SR Programs Department of Idram and IDBank, highlights that this is not the first collaboration with QaylTech. Two years ago, The Power of One Dram supported the production of the innovative MetaGait device. "This time, we are once again committed to supporting QaylTech’s mission. We believe that, just like before, this collaboration will lead to the development of groundbreaking mobility solutions that will significantly improve the lives of individuals with musculoskeletal conditions, particularly our soldiers who sustained injuries during military operations," emphasizes Tatevik Vardevanyan.
“Our solutions will not only enable our beneficiaries to move freely but will also open new opportunities for employment, travel, and active participation in public life. We firmly believe that this program has a profound impact and presents a real opportunity to create a more inclusive social environment,” notes David Arsenyan, Founding Director of QaylTech.
You don't need to do much to join the good works ofThe Power of One Dram. Just make all your payments with the Idram&IDBank application,IDBanking.am,banking.idram.amonline platforms, Idram and Bank terminals, and for each of your payments, companies will donate one dram to the implementation of programs and initiatives of the greatest importance.