Armenia has issued $750 million in Eurobonds on the international capital market. The placement took place on March 5, and according to the Ministry of Finance, the process was successful. However, the ministry only announced this on March 14.
The funds raised will be used to finance the state budget deficit.
The newly issued Eurobonds have a 10-year maturity and a 7.1% yield, with a 6.75% coupon rate. This marks Armenia’s fifth Eurobond issuance in the international market. The ministry noted that this process was planned under the 2025 state budget law and is included in the 2025 borrowing program.
Public figure Artur Danielyan described this Eurobond issuance as the “price of concessions in the peace deal”, making the claim in a Facebook post.
“The price of the concessions in the peace agreement was $750 million. Armenia issued exactly that amount in bonds on March 12 and kept the information highly secret. It was classified because, no matter how hard you try, you can't avoid the direct connection between borrowing on March 12 and announcing concessions to Azerbaijan the very next day,” he wrote, also sharing the issuance code.
Economic analyst Haykaz Fanyan, head of the ACSES analytical center, also pointed out the unusual delay in the finance ministry’s announcement, though he noted that industry professionals were aware of the issuance, Factor.am reports.
“The bonds were placed successfully. The demand was $2.6 billion, and the fact that $750 million was raised already indicates a smooth placement. Compared to Turkey, these are favorable terms,” Fanyan stated.
Armenia’s Foreign Ministry has announced that it has accepted Azerbaijan’s proposals on the two previously unresolved articles, finalizing the peace agreement for signing. Armenia is now prepared to begin consultations on the timing and location of the signing. Meanwhile, Baku has introduced new preconditions, stating that it is too early to discuss the timing of a meeting.