March 17, 2025 - 13:27 AMT
Armenia has issued $750 million in eurobonds, with the placement taking place on March 5. The bonds have a 10-year maturity and a yield of 7.1%, while the coupon rate for the new eurobonds is 6.75%.
MP Babken Tunyan, from the ruling Civil Contract party, commented on the issuance via Facebook, stating that the process was entirely transparent.
According to Tunyan, the issuance was planned under the 2025 state budget and included in the government’s borrowing program.
Earlier, Arthur Danielyan, founder of the Adekvad movement, claimed that the eurobonds were secretly issued on March 12 on a German stock exchange. He argued that the funds might be used for potential concessions in a peace treaty or to cover part of the 2025 budget’s expenses.
Tunyan denied these claims, confirming that the placement occurred on March 5, not March 12. He reiterated that the bonds have a 10-year maturity and a 7.1% yield.
Addressing why the Ministry of Finance had not disclosed this information earlier, the MP explained that this was Armenia’s fifth eurobond issuance, and in all previous cases, details were published only after the placement.
"This is not an arbitrary decision by the Finance Ministry or the government but a standard requirement of the placement process. There was nothing to hide—such issuances are a success, not a failure. A significant amount of work goes into ensuring their success," Tunyan stated.
Regarding concerns over whether the national debt increased by $750 million, he clarified that this was not the case, as a significant portion of the new issuance was used to repay previous bonds.
"Let me simplify: Suppose you took out a $1,000 loan and repaid $400 over time. Now, you take out another $1,000 loan, using $600 to fully pay off the previous one. That’s why only the net proceeds from the eurobond issuance will be used to finance the budget deficit," he explained.
Armenia has issued $750 million in eurobonds, placed on March 5. The bonds have a 10-year maturity and a yield of 7.1%, with a coupon yield of 6.75%.