PanARMENIAN.Net - Armen Sarkissian, the fourth President of Armenia, in a message marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide, stated that on April 24, “we honor not only what we lost, but also our will to rise again.”
He added that April 24 has become “a testament to the invincibility of truth.”
“Today, we honor not only what we lost—lives, homes, a homeland—but also what withstood the test of time: our dignity and will to rise again. The memory of the innocent victims is not merely a wound—it is a warning, a wisdom, and a vow of resurgence,” he wrote.
Uruguay was the first country to recognize the Armenian Genocide as a historical fact, in 1965. Many others followed, including France, Italy, Germany, the Netherlands, Belgium, Poland, Lithuania, Slovakia, Sweden, Switzerland, Greece, Cyprus, Lebanon, Canada, Venezuela, Argentina, Brazil, Chile, the Vatican, Bolivia, the Czech Republic, Austria, Luxembourg, and the U.S.