June 8, 2009 - 22:40 AMT
Nina Ananiashvili will give her final performance with American Ballet Theater as part of its spring 2009 program at the Metropolitan Opera House. She will play the role of Odette-Odile in «Swan Lake», a ballet by Tchaykovsky (choreographed by Kewin McQuain).
For 17 years, the ballet dancer acted with ABT troupe. But she is not going to quit Georgian State Ballet troupe which she has been heading since 2004. Ananiashvili will also receive invitations from abroad.
Nina Ananiashvili was born in Tblisi, Georgia, in 1964. In 1985, she won Gold Medal at the Moscow International Ballet Competition. In 1993, she started playing in American Ballet Theatre. By the initiation of Georgian President Mikheil Saakashvili, Ananiashvili returned to Georgia where she has been heading the Ballet Troupe of Tbilisi Opera and Ballet Theatre after Zakharia Paliashvili since 2004.