PanARMENIAN.Net - Nagorno Karabakh Republic delegation headed by NKR National Assembly Speaker Ashot Gulyan is carrying out a visit to France. Delegation consists of Head of NKR NA Standing Committee on Social Issues Arpat Avanesyan, Stepanakert Mayor Vazgen Mikaelyan, NKR Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalyan and Head of NKR MFA Political Department Irina Beglaryan.
Delegation members attended "Artsakh Voice" ensemble's concert organized upon the initiative "Support to Karabakh" organization which represents NKR in Paris. Delegation also conducted meetings devoted cooperation between Armenian-French organizations and Karabakh, as well as recent developments in Karabakh settlement process.
On October 28, NKR delegation visited French National Assembly to meet with French Parliamentarian François Rochebloine, Head of French-Armenian Friendship Group. Parties had discussion over Karabakh issue, stressing the importance of peaceful conflict settlement, NKR Parliament's press service reports.