MP from Heritage concerned about reduction in Armenia's defense spending in 2010
PanARMENIAN.Net - The draft state budget-2010 of Armenia has no connection to regular citizens, Armen Martirosyan , chair of the "Heritage" party and member its parliamentary faction told a press conference in Yerevan today. According to him, the state budget envisages reduction in the social spending.
In addition, Mr. Martirosyan expressed concern about the decrease in defense sphere in 2010 and increased costs to maintain public order. "State Budget-2010 will provide the defense ministry 116 billion AMD, while in 2009 that figure was only 146 billion AMD. In the current situation, security issues need more attention, he said.