U.S. intelligence official’s statement on possibility of war in Caucasus was meant for Baku
Progress in Armenia-Turkey rapprochement, mentioned in U.S. intelligence official’s testimony before the Senate Committee was not meant as a compliment to Turkey, director of Armenian Center for National and International Studies (ACNIS), Richard Giragosian stated.
The statement of the Director of National Intelligence, Admiral Dennis Blair on the possibility of war in Caucasus was meant for Azerbaijan, as the only country opposed to Armenia-Turkey rapprochement, Richard Giragosian noted, adding, “Every word is being carefully chosen in a statement of that scale.”
“Turkey’s attitude was never mentioned in the statement, which might suggest it is not of major importance to US,” he pointed out.