Armenia to intensify collaboration with Lebanon
PanARMENIAN.Net - Armenian Ambassador to Lebanon Ashot Kocharyan had a number of meetings with high ranking Lebanon officials.
During the meeting with Lebanon parliamentary speaker Nabih Berri, intensification of interparliamentary cooperation, as well as regional issues were covered.
In a conversation with Lebanon Foreign Minister Ali Shami the Ambassador emphasized the importance of cooperation in international organizations, briefing the Minister on recent developments in Karabakh conflict settlement issue.
Possible cooperation between Yerevan and Beirut was discussed with Beirut Mayor Bilal Hamad. Kocharyan passed the invitation of Yerevan Mayor Gagik Beglaryan to visit Armenia to participate in October 10 celebrations.
At the meeting with Beirut and Mount Lebanon Chamber of Commerce official, the necessity to intensify bilateral business cooperation through creation of Armenia-Lebanon business council was emphasized, Armenian Foreign Ministry press service reported.