Ukrainian ecologists to protest opening of dolphinarium in Yerevan
PanARMENIAN.Net - Ukrainian ecologists will gather at the Ministry for Environmental Protection in Kyiv to protest opening of dolphinarium in Yerevan, where dolphins from Odessa were delivered.
“Our Ukrainian colleagues will organize a protest action on December 27,” chairperson of Eco Dashink NGO Silva Adamyan told journalists in Yerevan.
According to Pro Paws NGO chairperson Elsik Azizyan, dolphins swim about 100 km a day, with the essential depth of the pool to be 20 meters.
“The pool in which the dolphins will be kept in Yerevan is 18 meters in diameter and is 5 meters deep. Moreover, the water in the pool where these cleverest mammals will live is filled with chlorine, which will make them blind in six months,” she said.
For his part, director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets Ruben Khachatryan said that dolphins can choose to stop breathing, thus committing suicide.
Dolphinariums are forbidden in Croatia. Some were closed in UK and a number of U.S. states.
The construction of Yerevan dolphinarium is implemented by Nerum Ukrainian company. Four dolphins, two sea bears and a sea lion were brought to Yerevan from Odessa.