Synopsys Armenia to teach students of European Regional Educational Academy
PanARMENIAN.Net - Synopsis Armenia will sign an agreement on cooperation with the European Regional Educational Academy.
Executive Director of Synopsis Armenia Hovik Musaelyan told journalists that the education will be implemented on the basis of the educational department of Synopsys.
Thus, the company will sign an agreement with the fifth technical higher educational institution of Armenia.
Students of the State Engineering University of Armenia, Yerevan State University, Russian-Armenian (Slavonic) University and American University of Armenia already study at the company.
The European Regional Educational Academy is an intergovernmental higher educational institution, which was created based on agreements with a range of European educational institutions. It was established in Yerevan based on the October 15, 2011, governmental decision.
Synopsis Armenia makes investments in local IT education, cooperating with basic higher educational institutions of Armenia, where over 400 students have been educated by the program of Synopsys Armenia. Currently 220 people study at Synopsys Armenia. Majority of the program graduates is employed by Synopsys Armenia.