Coordinator of the Armenian National Congress Levon Zurabyan does not see that the number of rally participants is decreasing with the lapse of time.
The number of rally participants is enough for continuing the current political processes and gaining success, Zurabyan told a press conference in Yerevan.
He added that the greater number of people comes to rallies, the sooner they will achieve success.
Zurabyan also commented on the desire of some rally participants to start a sit strike on April 28 for soonest release of “political prisoners.” He noted that they hardly managed to persuade people to leave Liberty Square, adding that if Sasun Mikaelyan and Nikol Pashinyan are not released until May 31 rally, he will join a sit strike.