Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met with the OSCE PA President Petros Efthimiou in Yerevan.
The Armenian Minister characterised the cooperation between the Armenian National Assembly and OSCE PA as stable, noting Armenia's active involvement in OSCE PA activities.
The parties further discussed a number of issues including a peaceful settlement of Karabakh conflict. Mr. Efthimiou emphasized the importance of creating the atmosphere of trust between the conflicting parties, strengthening of ceasefire and removal of snipers from the frontline. “There's no alternative to peaceful settlement of Karabakh issue,” the OSCE PA President stressed.