Azerbaijan’s Foreign Ministry spokesman Elkhan Polukhov said the country’s embassy to Russia was instructed to clarify the details of publication of Artsakh President Bako Sahakyan’s interview with Military Diplomat magazine.
For the purpose, the embassy will send an inquiry to the Russian Ministry of Foreign Affairs, 1news.az reported.
Azerbaijan was upset to see that Bako Sahakyan was introduced as the President of Nagorno Karabakh (the way he should be) in the May edition of Military Diplomat magazine, where the interview was published.