July 8, 2011 - 15:17 AMT
About 19 rescue stations with 37 lifesavers are operating on the beaches of Lake Sevan, according to commander of special rescue department of the Armenian Ministry of Emergency Situations.
“These stations work all day long. On two new public beaches on the peninsula and in the area adjacent to Sevan city beach the service works even in stricter regime,” Samvel Mkrtchyan told a press conference in Yerevan.
The commander said that no accidents have been recorded during this beach season on Lake Sevan noting that during the same period last year 5 accidents were fixed.