PanARMENIAN.Net - The Chairman of the NKR National Assembly’s Standing Committee on Foreign Relations summarized the achievements of Artsakh Republic on the 20th anniversary of NKR independence.
“Proclamation of NKR independence along with formation of statehood, defence and economy structures are the main achievements of Artsakh since 1991,” Vahram Atanesyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Among shortcomings, Atanesyan listed Artsakh’s failure to set political preconditions to Azerbaijan while signing ceasefire in 1994.
The official noted raising a generation of young intellectuals to be the main priority with Artsakh authorities. “Young people of Artsakh fully acknowledge the challenges faced. Still, I believe, we must take every effort to save them from trials the older generation had to go through,” Atanesyan concluded.