PanARMENIAN.Net - Armenian National Congress (ANC) opposition bloc is the one to benefit most from opposition-coalition dialogue, according to the leader of Armenian Christian Democratic Union (ACDU).
As Khosrov Harutyunyan told a news conference in Yerevan, ANC actions are aimed at other opposition forces, rather than the authorities, with the Congress trying to prove itself the only opposition power in Armenia.
As Harutyunyan added, despite recent rhetoric and demands for snap elections, ANC prepares itself for regular elections, meaning to get there with the least losses. “There’s already been a tendency for decrease of ANC supporters, with the dialogue as the only way for the Congress to preserve its face, authority and supporters.”
ACDU leader takes current non-stop ANC rallies in their stride. As he noted, every political force must have a chance at a struggle. Yet, he said, the society, too, must be interested in a dialogue, which might create a new image of the opposition, which, instead of slamming the authorities, makes constructive suggestions to influence current political developments.
At Sept 30 rally, Armenian National Congress (ANC) opposition bloc leader Levon Ter-Petrossian announced 7-day-long round-the-clock protest actions, with supporters putting up tents at Liberty Square. “Whether to continue actions will be decided in a week,” ANC leader noted.