THE SECRETARY OF DEFENSE OF THE USA:WE SUPPORT NEGOTIATIONS BETWEEN THE PRESIDENTS OF ARMENIA AND AZERBAIJAN
PanARMENIAN.Net - 25.07.2000, MEDIAMAX, YEREVAN. The U.S. supports the cease-fire between Armenia and Azerbaijan and encourages negotiations between the presidents of the two countries to reach a durable peace settlement.
As was reported to MEDIAMAX in the press office of the Ministry of Defense of the USA, about this declared the Secretary of Defense of the USA William S. Cohen at the joint briefing with his Armenian colleague Serzh Sarkisian who is in the USA on a visit.
Serzh Sarkisian said that this is the first visit of an Armenian defense minister to the United States of America. "We believe that after the conflict in Nagorno-Karabakh is solved, the military cooperation between Armenia and the United States will get started and will start. We hope that the settlement of the conflict in Nagorno-Karabakh will come soon", said the Armenian defense minister. -0-