THE VISIT OF THE MINISTER OF DEFENSE OF ARMENIA TO THE USA BEGINS ON JULY 23
PanARMENIAN.Net - 21.07.2000, MEDIAMAX, YEREVAN. The visit of the minister of defense of Armenia, the Secretary of the Security Council at the president Serzh Sarkisian to the USA begins on July 23.
As was reported to MEDIAMAX in the Information department of the ministry of defense of Armenia, the main purpose of the visit is "to discuss the current stage and perspectives of the Armenian-American military and military-political relations".
On July 24 the meeting of Serzh Sarkisian and the minister of defense of the USA William Kowen, by the results of which the agreement "On cooperation in the field of counteraction to spreading weapons of mass annihilation between the governments of Armenia and the USA" will be signed.
It was also reported to MEDIAMAX in the Information department of the ministry of defense that in the course of the meetings with the minister of defense of the USA and top officials of the US State department Serzh Sarkisian will discuss questions on Karabakh issue settlement and regional security. S. Sarkisian will also hold meetings with the authorities of the Armenian Assembly of America, the representatives of the Armenian Diaspora of the USA.