PanARMENIAN.Net - At November 17 sitting, Armenian government provided AMD 74 mln (USD 190 thous.) to Rescue Service of Emergency Situations Ministry for humanitarian aid extended to post-quake Turkey.
On October 28, representatives of Armenian Ministry of Emergency Situations delivered a 40-ton humanitarian aid consignment, including tends, sleeping bags, blankets and bedding to Turkish city of Izmir.
A powerful earthquake struck Turkey Oct 23, collapsing dozens of buildings and pulling down phone and power lines in the southeast of the country. The quake was followed by over 300 strong tremors.