Former U.S. Co-chair of the OSCE Minsk Group and unaccomplished U.S. ambassador to Azerbaijan, Matthew Bryza’s pro-Turkish and pro-Azerbaijani statements during an interview with Turkish Hurriyet newspaper reaffirms his non-professionalism, according to California Courier Publisher.
“Bryza’s justification was adhering to U.S. President’s position (George W. Bush) when accused of holding biased stance on Armenia. How can his pro-Azerbaijani and pro-Turkish stand be explained now?” California Courier editor Harut Sassounian’s article reads.
According to Sassounian, Bryza’s love for Turkey is big enough to inspire him to stay in Turkey after completion of his professional activity.
“We may say his dream has come true. Now he lives in Istanbul and is married to a Turkish woman,” Sassounian writes.