Renowned pianist Andreas Frolich (Germany) is invited to perform with the State Philharmonic Orchestra of Armenia (artistic director and conductor Eduard Topchjan).
The concert will take place on March 18 featuring Haydn’s Piano Concerto No.4, Mozart’s Piano Concerto No.13 KV 415 and The Tempest and Francesca da Rimini symphonic fantasies by Tchaikovsky.
Andreas Frolich is pianist of the international Mendelssohn Trio Berlin, together with Uta Kunert, violin, and Ramon Jaffé, cello.
Prize winner of several international piano competitions, he performed at famous venues in Europe, South America, Asia, South Africa and Australia; he was also guest at many international music festivals, such as Rheingau Musikfestval, Schleswig-Holstein Musikfestival, Osterfestspiele Salzburg, Mozartfest Würzburg, Schubertiade Roskilde etc.