UN has no relevance to OSCE Field Assessment Mission
PanARMENIAN.Net - OSCE Field Assessment Mission in Karabakh-surrounding territories has no relevance to stipulations in draft resolution submitted by Azerbaijan to UN General Assembly, despite Azeri assertions to the opposite, Armenian Foreign Minister stated.
As Edward Nalbandian said during a joint news conference with his Georgian counterpart Grigol Vashadze, the mission belongs to OSCE, with only a few UN experts on Refugee Issues participating. “No other UN structure is involved in the mission,” Nalbandian stressed.
“The mission aims to study general situation in Karabakh conflict region. Two of the co-chairs – Robert Bradtke (USA) and Igor Popov (Russia) have been appointed a short while ago, so they use the occasion to familiarize themselves with the situation onsite,” the Foreign Minister stated, adding that the co-chairs will arrive in Yerevan on the evening of October 6.