Kocharyan, Cekuolis stress importance of atmosphere of mutual trust in Karabakh conflict settlement issue
PanARMENIAN.Net - Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan met with the Personal Representative of the Chairperson-in-Office of the OSCE on the Protracted conflicts Giedrius Cekuolis.
At the meeting, the parties discussed the oncoming visit of a delegation led by OSCE Chairperson-in-Office, Lithuania's Foreign Minister Audronius Azubalis to Armenia.
Further, Kocharyan briefed Cekuolis on current stage of Karabakh conflict settlement, as well as Armenia’s position on the issue. The parties exchanged views on creation of the atmosphere of mutual trust in Karabakh conflict settlement issue, Armenian Foreign Ministry press service reported.