The Yerkramas: Not Turks Voted for Andre in Turkey
PanARMENIAN.Net - The votes of not Turkish population of Turkey influenced the results of the vote at Eurovision-2006 contest. According to the Yerkramas, the newspaper of Armenians of Russia, a reader of the newspaper's internet version from Ankara, ethnic Armenian reported. In his words, ethnic Turks, not having the right to vote for the Turkish participant at the Eurovision, merely ignored the vote. As a result, most of the voters represented not the Turkish population, but Armenians (including Islamized Armenians and Cryptoarmenians, i.e. those, who conceal their Armenian origins from people around them), Kurds, Greeks, Jews and others.
Andre singer, who represented Armenia at Eurovision-2006 was the second best according to the Turkish vote. This was taken as a sensation, taking into account the fact that contemporary Turkey has not recognized the Armenian Genocide in 1915 yet.