PanARMENIAN.Net - 17-year-old Silvia became the winner of the musical contest Next Big Thing. Silvia could overcome 6 groups of singers from Great Britain, Ghana, Malawi and USA. Her sing 'I like', written by her brother, the judges called 'fresh and new' the performance-unsurpassed. One of jury members, producer William Orbit said, that Silivia was just excellent.
The goal of contest, carried out in the framework of Generation Next project, is to decide the best musicians from a number of countries, where the programs of BBC World Service are being broadcast. Only performers not more than 18 years old could take part in the contest. The jury consisted of famous musicians, experts, critics and journalists. Among those were legendary producer William Orbit, the founder of the independent label Rough Trade, African Star Angelica Kidjo and the drummer of Dirty Pretty Things Harry Pauell, reports BBC Russian Service.