Family violence in Armenian villages to be discussed in Yerevan
PanARMENIAN.Net - On Apr. 3 Lisa Fund will hold discussions and "Territory of Silence" documentary screening within the framework of program entitled "Domestic Violence: A Primary Care Issue for Rural Women". The program is initiated with the assistance of US Embassy in Armenia.
""Territory of Silence" was the title that suited most. It was hard to find people willing to acknowledge they're being subjected to domestic violence. Most of them choose to hush up the problem," documentary director Mariam Ohanyan related.
The discussion will be attended by Women's Rights Center President Susanna Vardanyan, NGOs representatives, sociologists and lawyers.