INTERNATIONAL CENTER FOR TRANSITIONAL JUSTICE CONSIDERED UN GENOCIDE CONVENTION APPLICABILITY TO ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY
PanARMENIAN.Net - The other day the International Center for Transitional Justice considered the issue of applicability of the UN Genocide Convention to the Armenian Genocide in Ottoman Turkey in 1915-1923. "Arminfo" agency reports referring to the "Groong" site. As it is known, the Turkish-Armenian reconciliation commission has addressed that international organization requesting to consider the issue. The commission recurrent meeting will be held soon to continue work on reconciling the two neighboring countries.