Modeling A-320 Flight over
PanARMENIAN.Net - The Interstate Aviation Committee (IAC) finished works on modeling the last flight of A-320, which crashed, reported Press Secretar4y of the Central Board of Civil Aviation of Armenia Gayane Davtyan. In her words, Airbus SAS company has modeled the flight with participation of aviation authorities of Armenia and Russia, as well as specialists of the Research and Analytic Bureau of France. Specialists of the commission managed to model the flight by means of a trainer and by comparing data of parameter and sound recorders.
According to Davtyan, new important information is found as a result. These will be compared with the data already available. After that the Interstate Aviation Committee will present the final conclusion to the commission. Professional discussion of IAC sub-commissions will be finished July 10. Deputy Chief on Flight Security Inspection of Central Board of Civil Aviation Gagik Galstyan represents Armenia during the modeling works, reports Novosti-Armenia.