Arman Melikian does not feel special optimism in Karabakh process
PanARMENIAN.Net - Nagorno Karabakh President's Aid for Foreign Policy Arman Melikian does not feel special optimism in connection with the possibility of reaching successful results in the negotiation process on Karabakh. "When we see a concrete result that the Karabakh side agrees with, then it will be possible to display optimism. Currently I consider such displays as premature," Melikian underlined.
Touching upon the current stage of the Nagorno Karabakh conflict settlement process, NKR President's Aid stressed today the Minsk process has turned into a negotiation between foreign ministers and presidents of Armenia and Azerbaijan. At the same time Melikian again reminded about the right of Nagorno Karabakh to be a participant in the negotiation process. Commenting on OSCE MG Co-Chairs' statement that mediators were not the cause of excluding representatives of Stepanakert from talks, anyhow Melikian found a share of guilt for the Co-Chairs, "since they agreed for such a format of negotiations".
In Arman Melikian's opinion the Co-Chairs began to realize that Armenian refugees are a serious factor, neglect of which will result in a deadlock in the settlement issue. "If Armenian refugees agreed to return Azerbaijan it would be possible to speak about return of Azeris. If no, it is necessary to think about where these people will live, where their new homeland will be. From this viewpoint liberated territories are the most appropriate places," Arman Melikian stated, IA Regnum reports.