Turkey's "Deep State" of military, intelligence, and law enforcement officers, linked to the CIA and Israel's Mossad through the Ergenekon network of spies and "false flag" operatives, has been shaken over the decision of Ankara Judge Kadir Kayan to order NATO COSMIC Top Secret rooms at the Turkish Special Forces Command's Tactical Mobilization Group in Ankara to be searched by civilian prosecutors and police, Wayne Madsen Report (WMC) says.
According to WMC, "COSMIC" is a NATO classification and the investigation of the shadowy Ergenekon network has turned up evidence that COSMIC documents may contain proof that Turkey's Special Operations forces were planning to assassinate top Turkish political leaders, including Deputy Prime Minister Bulent Arinc.
Some of the seized NATO COSMIC Top Secret documents involve the operations of Gendarmarie Intelligence and Counter-Terrorism Organization (JITEM), which was composed of Turkish special operations forces and police who carried out assassinations of academics, Kurdish politicians, and even fellow military personnel in terrorist attacks that were blamed on the Kurdish Workers' Party (PKK), deemed a "terrorist" organization by Turkey and the United States.
The documents seized by prosecutors and police may also show that the CIA's "Gladio" networks, so-called "stay behind networks" established in NATO and neutral countries during the Cold War to coordinate sabotage in the event of a Soviet invasion and occupation, may have continued in Turkey and serves as the core component of Ergenekon.
WMR has also learned that some of the COSMIC Top Secret documents seized in Turkey point to an American "Deep State" Pentagon counterpart to the Turkish Ergenekon network. Former FBI Turkish translator Sibel Edmonds spoke of this network being uncovered by wiretaps of U.S. political leaders and Turkish lobbyists in the United States.
Ergenekon
Ergenekon is clandestine, Kemalist ultra-nationalist organization in Turkey with ties to members of the country\'s military and security forces. The group is accused of terrorism in Turkey. It is named after Ergenekon, a mythical place located in the inaccessible valleys of the Altay Mountains. Some experts believe there are links between Ergenekon and numerous militant organizations, such as the Kurdistan Workers\' Party (PKK), the extreme-left Revolutionary People\'s Liberation Party/Front (DHKP/C), the Islamist organization Hizbullah, the ultranationalist Turkish Revenge Brigades (TİT), the Turkish Workers\' and Peasants\' Liberation Army (TİKKO), the Marxist-Leninist Communist Party(MLKP) and the Hizb ut-Tahrir (Party of Liberation), an extreme group wishing to reinstate the Islamic Caliphate. Alleged members have been indicted on charges of plotting to foment unrest by assassinating intellectuals, politicians, judges, military staff, and religious leaders, with the ultimate goal of toppling the pro-Western incumbent government. They are also believed to have plotted the assassination of Hrant Dink, Editor-in-Chief of Agos Turkish Armenian newspaper.