8 հունվարի 2004 - 04:00 AMT
Ընդամենը երկու ամիս առաջ Վրաստանի հայաբնակ շրջաններում նորընտիր նախագահն ուներ մի քանի հարյուր կողմնակից:
Վրացահայերի բացարձակ մեծամասնությունն, իսկապես, քվեարկել է Սաակաշվիլու օգտին: Սակայն եթե համեմատենք քվեարկության արդյունքները նոյեմբերին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների հետ, ապա բավականին տարօրինակ պատկեր կստանանք: Հունվարի 4-ին հայաբնակ Սամցխե-Ջավախեթիայում Սաակաշվիլին հավաքել է 100 անգամ ավելի ձայն, քան նոյեմբերի 2-ին: Միխայիլ Սաակաշվիլու կուսակցությունը Ջավախքում պարտվել էր` հավաքելով մեկ տոկոսից պակաս ձայն: Միաժամանակ, նախագահի թեկնածու Սաակաշվիլու օգտին քվեարկել է հայաբնակ շրջանների բնակիչների 97 տոկոսը: Խնդիրն անգամ Սաակաշվիլու անձի հետ կապված չէ: Ենթադրենք, հայ ընտրողը քվեարկել է ոչ թե անձամբ Սաակաշվիլու օգտին, այլ` ազգային շարժումը ղեկավարող անձի: (Ի տարբերություն «Ազգային շարժում» կուսակցության, «Բուրջանաձե- ժողովրդավարներ» դաշինքը կարողացել էր ձեռք բերել հայերի աջակցությունը): Նոյմեբերի 2-ին հայերի բացարձակ մեծամասնությունն արտահայտվել էր Էդուարդ Շեւերդնաձեի եւ Ասլան Աբաշիձեի կուսակցությունների օգտին, իսկ երկու ամիս անց նրանք, գրեթե միաձայն, ընտրում են ընդդիմության ղեկավարին:
Առաջին հայացքից պարադոքս է ստացվում: Իրականում հայ ընտրողի «անսկզբունքայնության» պատճառը բավականին չարչրքված է: Ախալքալաքի եւ Նինոցմինդայի բնակիչները ցանկացած իշխանության հանդեպ մշտապես լոյալ են տրամադրված եղել: Ընդ որում, նույնիսկ այն իշխանության հանդեպ, որն ամենադաժան միջոցներով ոտնահարել է նրանց քաղաքացիական իրավունքները եւ ազգային արժանապատվությունը: (Խոսքը Զվիադ Գամսախուրդիայի վարչակարգի մասին է): Եթե թիֆլիսահայերն իրենց բազմակարծություն են թույլ տալիս, ապա ջավախքցիների համար դա անթույլատրելի շքեղություն է: Ամեն գնով իշխանությանը հավատարմություն ցուցաբերելու` ջավախահայերի ձգտումը նրանց անպաշտպանվածության հետեւանքն է: Շրջանի բնակիչները զգուշանում էն, որ եթե իշխանությունները կասկածի տակ դնեն իրենց հավատարմությունը, ապա մայրաքաղաքում հակահայկական տրամադրվածություններն անմիջապես կմեծանան: Ինչո՞ւ գրգռել իշխանությանը..
Լրագրողների հետ զրույցում Միխայիլ Սաակաշվիլին արդեն հայտնել է իր անհանգստությունը` կապված ընտրողի վախեցած միաձայնության հետ, որը հիշեցնում է այն տարիները, երբ առանց մրցակիցների թեկնածուները հավաքում էին ձայների 99.9 տոկոսը: Նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների Ջավախքում գրանցված հսկայական տարբերությունը, ենթադրվում է, որ մտածելու տեղիք պետք է տա նորընտիր նախագահին: