21 ապրիլի 2012 - 11:55 AMT
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը նախնական կարգով համաձայնեցրել է Սիրիայի վերաբերյալ բանաձևի նախագիծը: Քվեարկությունը տեղի կունենա շաբաթ օրը՝ ապրիլի 21-ին:
Դիվանագիտական շրջանակներում չեն կասկածում, որ փաստաթուղթը կհաստատվի, նշում է AFP գործակալությունը: «Կարծում եմ, բանաձևը կընդունվի»,-հայտարարել է ՄԱԿ-ին կից Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Ժիրար Արոն:
Նրա ռուս պաշտոնակից Վիտալի Չուրկինը հուսով է, որ որոշումը միաձայն կընդունվի: ԱՄՆ ներկայացուցիչ Սյուզան Ռայսն իր հերթին ավելի զգուշավոր է արտահայտվել: Ըստ նրա, ԱԽ անդամ երկրների դեսպանները բանաձևի նախագիծն ուղարկել են կառավարություններին: «Չի բացառվում, որ շտկումներ կարվեն և քվեարկությունը կարող է հետաձգվել»,-ասել է Ռայսը:
Բանաձևի նախագծով դիտորդների առաքելությունը կգլխավորի զինվորական, հայտնում է dpa-ն: Առաքելության տևողությունը կլինի երեք ամիս:
ԱԽ-ն երկու նախագիծ է ստացել՝ Ռուսաստանից ու եվրոպական երկրներից, փաստաթղթերի մեջ էական տարբերություն չկա: