17 մայիսի 2012 - 17:22 AMT
Հաքերները կոտրել են «Եվրատեսիլ-2012» պաշտոնական կայքերը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ գործակալությունը: Կիբերհարձակման են ենթարկվել www.eurovision.az, www.eurovision.com և մի քանի այլ կայքեր, ներկայումս այդ կայքերից ոչ մեկը չի աշխատում, սակայն տեխնիկական ծառայությունը փորձում է վերացնել անսարքությունները:
Որոշ տվյալնելով, պատասխանատվությունը ստանձնել է «Ազատության ֆեդաիներ» հաքերային խմբավորումը: Կայքերից մեկում, մասնավորապես, նրանք զետեղել էին իսլամիստներին քննադատած ադրբեջանցի գրող-հրապարակախոս Ռաֆիկ Թաղիի լուսանկարն ու իրենց պահանջները: Անցյալ տարվա նոյեմբերին նա սպանվեց Բաքվում:
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը տուգանել է Հայաստանին «Եվրատեսիլ-2012»-ին մասնակցելուց հրաժարվելու համար: Եթե Հայաստանը չհեռարձակի մրցույթը, երկիրը կկորցնի հաջորդ տարվա մրցույթին մասնակցելու իրավունքը: Ընթացիկ տարվա հունվարի 17-ին մրցույթի պաշտոնական կայքը ներկայացրեց Եվրատեսիլի մասնակիցների 43 երկրից բաղկացած ցանկը, այդ թվում էր նաև Հայաստանը: Սակայն ավելի ուշ Հայաստանը հրաժարվեց մասնակցությունից: Մինչ վերջնաժամկետը մրցույթին մասնակցությունից հրաժարվել էր նաև Լեհաստանը, սակայն նա տուգանք չի մուծի: Փետրվարի 24-ին հայ էստրադային երգիչները հանդես եկան հայտարարությամբ՝ հրաժարվելով մասնակցել «Եվրատեսիլին»: Նման քայլի համար պատճառ հանդիսացավ ժամկետային զինծառայողի սպանությունը, որը նախորդ օրը տեղի էր ունեցել ադրբեջանցի դիպուկահարի կրակոցից: