24 հուլիսի 2012 - 14:00 AMT
«Պե՞տք է արդյոք Հայոց ցեղասպանության մասին օրենքը»,-նման հարցադրում է զետեղվել ֆրանսիական Newsring լրատվական գործակալության կայքում: Այսօր սկսվել է քվեարկությունը, որի նպատակն է պարզել, թե ինչպես է վերաբերվում հանրությունը Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի հնարավոր ընդունմանը: Այս պահի դրությամբ կողմ է քվեարկել շուրջ 87 հազար մարդ, կամ հարցման մասնակիցների 60 տոկոսը դեմ՝ 60 հազարը, կամ մասնակիցների 40 տոկոսը:
Ըստ վերջին տեղեկությունների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը քրեականացնող օրինագիծը մոտ ապագայում կրկին կընդգրկվի Ֆրանսիայի քաղաքական օրակարգում, քանի որ, ինչպես հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, «իրենք չեն հրաժարվել օրենքից, որով նախատեսվում է քրեականացնել 1915թ. իրադարձությունների ժխտումը»: