20 նոյեմբերի 2012 - 21:27 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նոր առաջարկությունները, որոնք իբրև թե առաջադրել են ԵԱՀԿ ՄԽ-ի միջնորդները, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հորինվածքներ են: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Էլման Աբդուլլաևը, փոխանցում է SalamNews-ը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (ՌԴ) և Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) նոյեմբերի 23-ին կժամանեն Հայաստան: Ենթադրվում է, որ Երևանում նրանք հանդիպումներ կանցկացնեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Չի բացառվում, որ բարենպաստ եղանակային պայմանների դեպքում միջնորդներն այցելեն Լեռնային Ղարաբաղ:
Նոյեմբերի 26-ին միջնորդները կայցելեն Բաքու, որտեղ կհանդիպեն Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովին և երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևին:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդել են նաև, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ծրագրում են այդ հանդիպումների շրջանակում առաջարկել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նոր մոտեցումներ: