10 դեկտեմբերի 2012 - 12:58 AMT
Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի Ալագյազ ուսումնամարզական բարձր լեռնային պոլիգոնում բացվել է ՌԴ Զինված ուժերում առաջին դաշտային հոգևորալուսավորչական համալիրը:
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են ռազմաբազայի և Հայաստանի ու Ռուսաստանի զորքերի միավորված խմբավորման հրամանատարությունը, Հայաստանում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսարանի, հայկական ռազմական հոգևորականության և Արագած վարչական շրջանի ներկայացուցիչներ, որտեղ գտնվում է ուսումնամարզական համալիրը:
Համալիրի մեջ մտնում են դաշտային ստացիոնար ուղղափառ եկեղեցին և դրան հարող դասարանը, որտեղ կընթերցեն հոգևորալուսավորչական դասախոսություններ, կանցկացվեն պետական-հասարակական պատրաստվածության վերաբերյալ պարապմունքներ:
Դաշտային եկեղեցին կառուցվել է ի պատիվ սուրբ Մերկուրի Սմոլենսկու, ով ռուսական զորքի երկնային հովանավորներից է: