10 դեկտեմբերի 2012 - 14:59 AMT
Դեկտեմբերի 11-ին՝ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում, «ՉուխաջյանՖԵՍՏ» Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի շրջանակում տեղի կունենա կամերային երաժշտության երեկո:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան) ունկնդրին կներկայացնի հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: Ծրագրում ընդգրկված են Ստեփան Շաքարյանի, Սվետլանա Ալեքսանյանի, Հովհաննես Մանուկյանի, Կարեն Անանյանի, Վահրամ Բաբայանի, Դավիթ Գիլանյանի, Արմեն Պողոսյանի, Էդուարդ Հայրապետյանի ստեղծագործությունները: Որպես մենակատարներ ելույթ կունենան Վահրամ Բաբայանը (դաշնամուր), Կարեն Անանյանը (դաշնամուր), Աննա Անդրիասովան (ջութակ) և Նիկոլայ Պողոսյանը (ֆագոտ):
Հիշեցնենք, որ հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը անցկացվում է 2010թ-ից՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Միջոցառման կազմակերպիչներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան) և Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միությունը:Փառատոնի առաջին համերգը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 21-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: 2012թ-ին Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը նվիրված է հայկական առաջին օպերայի հեղինակ Տիգրան Չուխաջյանի 175-ամյակին և կրում է «ՉուխաջյանՖԵՍՏ» անունը: Այն նվիրված է նաև Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության 80-ամյակին: Փառատոնը կեզրափակվի դեկտեմբերի 19-ին: