20 դեկտեմբերի 2012 - 14:06 AMT
Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը, ում գլխավորությամբ հայ բռնցքամարտիկները մինչև 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում նվաճել են երեք մեդալ, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ առաջնությունը շատ բարդ է եղել:
«Առաջնությունում հանդես են եկել Օլիմպիական խաղերի մասնակիցներ և մրցանակակիրներ: Մեր թիմն առաջնությունում ամենաերիտասարդն էր, հավաքականի միջին տարիքը կազմում է 20 տարեկան: Ես սպասում էի, որ մենք մեդալներ կնվաճենք և ուրախ եմ, որ իմ տղաները կարողացան ուրախացնել ինձ»,- ասել է մարզիչը:
Նրա խոսքով, Կորյուն Սողոմոնյանը, ով ոսկի է նվաճել, շատ լարված մենամարտեր է անցկացրել: Եզրափակչում հաշիվը հավասար էր, բայց վերջին ռաունդում նա մի միավորով առաջ անցավ մրցակցից և դարձավ չեմպիոն. «Կորյունը շատ հեռանկարային երիտասարդ բռնցքամարտիկ է: Նա դեռ պետք է շատ աշխատի իր վրա, բայց ընդհանուր առմամբ ես գոհ և շնորհակալ եմ, որ նա կարողացավ իրեն այդքան լավ դրսևորել Եվրոպայի առաջնությունում»:
Արամ Ավագյանի և Նարեկ Աբգարյանի մասին, ովքեր նվաճել են արծաթե և բրոնզե մեդալներ, Աղամալյանն ասել է. «Նրանք նույնպես արեցին այն ամենն, ինչ կարող էին, անցկացրեցին գեղեցիկ և արժանի մարտեր: Ես գոհ եմ թիմի ելույթից, բայց մենք դեռ շատ անելիք ունենք»:
Նշենք, որ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում ընդհանուր թիմային հաշվարկում զբաղեցրել է չորրորդ տեղը: