19 մարտի 2013 - 16:30 AMT
Հռոմի պապ Ֆարնսիսկոս Առաջինը կաթոլիկ աշխարհին գթասրտության ու հաշտությանկոչ է արել: Այդ խոսքերը հնչեցին գահակալության երախտիքի պատարգում, որը նոր հովվապետը այսօր մատուցեց Սբ Պետրոսի հրապարակում, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Հռոմի նորընտիր պապի գահակալության արարողությանը, որը առաջին ոչ եվրոպացին ու ճիզվիտը կլինի պապի աթոռին, հավաքվել են 163 երկրների ղեկավարներ, միջազգային կազմակերպությունների ու եկեղեցիների ներկայացուցիչներ:
Թեև նոր Պապը, որն իր անունը վերցրել է Ֆրանսիսկոս Ասիզացու պատվին, փորձեց խուսափել ավելորդ ճոխությունից, պատարագն ավանդաբար սկսվեց Պետրոսի շիրիմի մոտ, որը համարվում է առաջին Հռոմի պապը: Նրա ուսերին գցեցին պապի թիկնոցը, իսկ իտալացի կարդինալ Անջելո Սոդանոն հանձնեց նրան «ձկնորսի մատանին», որը Վատիկանի ինքնիշխանության ևս մեկ խորհրդանիշ է, սակայն այս անգամ արծաթից, ոչ թե ոսկուց: