25 ապրիլի 2013 - 12:15 AMT
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ քաղաքացիների կողմից բողոքներ են ստացվում այն մասին, որ դասագրքերն ու ընդունելության թեստերը մատչելի չեն էլեկտրոնային տարբերակով, առավել ևս, որ կառավարությունը մտադիր է ամբողջապես անցնել համակարգչային համակարգի, ասել է վարչապետը:
ՀՀ կրթության ու գիտության փոխնախարար Կարինե Հարությունյանն ասել է, որ դասագրքերը մատչելի են հատուկ կրթական պորտալում, սակայն կա Ինտերնետի մատչելիության խնդիր: Բացի այդ, 2 դպրոցներում մեկնարկել է փորձնական ծրագիր, որի շրջանակներում եթե ծնողը համակարգիչ է ձեռքբերում երեխայի համար, ապա բոլոր դասագրքերի էլեկտրոնային տարբերակները կցվում են: Սակայն ընդունելության թեստերի մատչելիության մասին տեղեկություններին նա իրազեկ չէ:
Վարչապետը նշել է, որ «դասագրքերի և թեստերի վրա բիզնես անելն անընդունելի է»: Սարգսյանը հանձնարարել է պետկառույցներին ապահովել այդ նյութերի մատչելիությունը Հայաստանի քաղաքացիների համար: